Rośnie świadomość na temat problematyki tworzyw sztucznych wśród Polaków. Według opublikowanych przez Instytut IQS danych, zebranych w ramach ogólnopolskiej kampanii #rePETujemy, z 60 do 66% wzrosła ilość respondentów, którzy uważają, iż tworzywa sztuczne nie są odpowiedzialne za największą emisję CO2.
Wśród metod na redukcję zużycia tworzyw sztucznych, najczęściej wspominano rezygnowanie z jednorazowych sztućców oraz słomek (78%), użytkowanie wielorazowych toreb na zakupy (76%), oraz stronienie od kupowania żywności w plastikowych opakowaniach (31%).
Ostrożnie z ratowaniem świata.
W ramach akcji #rePETujemy, organizatorzy przestrzegali przed uleganiem stereotypowemu myśleniu przy podejmowaniu prób proekologicznego, świadomego robienia zakupów. Wskazywano wówczas m.in. zjawisko bojkotowania warzyw pakowanych pojedynczo w folię termokurczliwą, oceniając takie praktyki jako bezsensowne generowanie odpadów plastikowych. W rzeczywistości, pakując żywność w taki sposób, przedłużamy nim znacząco ich przydatność do spożycia.
A mikroplastik?
Raport porusza także kwestię świadomości Polaków w temacie mikroplastiku. Błędnie twierdzi się, jakoby jego większość pochodziła z trafiających do oceanów opakowań z tworzyw sztucznych. Wbrew obiegowym domysłom, główne źródła plastiku do tkaniny syntetyczne (35%), ścierające się opony samochodowe (28%) oraz kurz miejski (24%).
Cykl życia polimerów
W przeciwieństwie do wielu innych surowców, polimery stosowane w produkcji opakowań pozwalają, by spełniały one zasady 4RE – REduce, REuse, REcycle, REplace (ograniczaj, wykorzystaj ponownie, poddaj recyklingowi, użyj jako zamiennik), w efekcie często stając się bardziej ekologicznym rozwiązaniem, na co wskazują m.in. wyniki badań LCA (Life Cycle Assessment, tj. cykl życia produktów). Ponadto, z uwagi na możliwość ponownego wykorzystywania tworzyw sztucznych, pozwalają one na wprowadzenie gospodarowania nimi w obiegu zamkniętym. Należy przy tym pamiętać, by dbać o odpowiednią segregację zużytych odpadów plastikowych – wrzucając butelkę do odpowiedniego pojemnika, zwiększamy szansę, że wróci do nas w postaci nowej butelki.
Nasze działania mają znaczenie
Raport nadmienia przy tym, że zastępowanie plastiku alternatywnymi materiałami opakowaniowymi nie jest odpowiedzią na zanieczyszczenie i może nawet pogorszyć wpływ przemysłu na środowisko. Jak podaje Anna Urbańska, koordynator kampanii edukacyjnej #rePETujemy, kluczowymi aspektami są segregacja i odpowiedzialne gospodarowanie odpadami, ponieważ to od indywidualnych decyzji i zachowań każdego z nas zależy, czy opakowania będą mogły zostać przetworzone i ponownie wykorzystane, zyskując swoje „kolejne życie”.
Po więcej branżowych artykułów z naszej bazy, zapraszamy na stronę główną naszego bloga.