RE-PACZKA czyli wspólna inicjatywa Fundacji Odzyskaj Środowisko i grupy InPost. Jak działa?

Materiał zamieszczono 29 lis, 2021

Zaryzykujemy stwierdzenie, iż jedną z bolączek każdego współczesnego gospodarstwa domowego jest tzw. „zbieractwo”. W swych domach gromadzimy piętrzące się różnej maści „przydasie”. Dużą ich część stanowią elektrośmieci. Wprawdzie na przełomie kilku ostatnich lat w miastach zaczęły się pojawiać specjalne pojemniki na takie odpady, wciąż jednak przeznaczone głównie na baterie, żarówki i inne drobiazgi, a poszukiwanie specjalnych punktów odbioru elektroodpadów bywa niełatwe. Druga połowa listopada przyniosła nam nowy, być może łatwiejszy sposób uporania się z tym problemem, a jego autorami są Fundacja Odzyskaj Środowisko i grupa InPost, a nazywa się „RE-PACZKA”.

Statystyki podane przez Eurostat w roku 2020 wskazują, iż sprzęt IT oraz urządzenia telekomunikacyjne stanowią ponad 14%, a małe AGD ponad 10% rocznie generowanych elektroodpadów. Tylko niespełna 40% spośród nich poddawane jest przetworzeniu.

Nie używasz? Oddaj”

Usługa pozwala na bezpłatne pozostawienie swych starych sprzętów w pobliskim paczkomacie, jest jednak pewien haczyk – sprzęt, o ile może być uszkodzony, musi być kompletny, tj. zawiera wszystkie istotne, z uwagi na przeznaczenie sprzętu do jakiego został zaprojektowany, części składowe, podzespoły materiały eksploatacyjne. Re-paczką nie wyślemy także baterii, źródeł światła takich, jak żarówki, a także odpadów chemicznych oraz medycznych.

, ECO-PACZ
Re-paczka pozwoli na wygodne i bezpłatne przekazanie zalegających elektrośmieci za pośrednictwem dobrze rozbudowanej sieci paczkomatów grupy InPost.

W paczkomacie pozostawić możemy chociażby nieużywane już przez nas komputery, laptopy, telefony, małe akcesoria AGD, odtwarzacze audio i video, kamery video, aparaty fotograficzne, zabawki elektroniczne, różnej maści elektronarzędzia, a także drony, sprzęt sportowy i inne, podobne im urządzenia.

Co w sytuacji, gdy nie możemy z naszych urządzeń usunąć baterii (jak np. w smartfonach), lub stanowią one integralną część wyposażenia, jak ma to miejsce na przykład w wypadku wielu dronów? W takiej sytuacji konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie takiego sprzętu, aby uniknąć uszkodzeń i zwarć układu zasilania.

Jak nadać Re-paczkę?

Aby skorzystać z nowej usługi spółki InPost, należy zapakować urządzenie zgodnie z zaleceniami regulaminu, następnie wypełnić krótki formularz, po czym na nasz numer telefonu i adres e-mail podane w formularzu wysłany zostanie specjalny kod, który będziemy musieli umieścić na paczce. Ostatnim krokiem będzie pojawienie się przy paczkomacie w dogodnej dla nas lokalizacji i bezpłatne nadanie uprzednio przygotowanej paczki.

Wszystkie szczegóły na temat inicjatywy znaleźć można na oficjalnej stronie projektu – https://re-paczka.pl/

, ECO-PACZ
Przesłany przez nas sprzęt zostanie poddany wnikliwej ekspertyzie pod kątem możliwości ponownego wdrożenia go na rynek.

Bez wątpienia, pojawienie się oddolnych, napędzanych przez rynek, inicjatyw tego typu to dobry prognostyk na przyszłość, szkoda czasu czekać na projekty rządowe. Statystyki podane przez Eurostat w roku 2020 wskazują, iż sprzęt IT oraz urządzenia telekomunikacyjne stanowią ponad 14%, a małe AGD ponad 10% rocznie generowanych elektroodpadów. Tylko niespełna 40% spośród nich poddawane jest przetworzeniu.

Re-paczka ma na celu agregację elektroniki celem jej wstępnej oceny zdatności do naprawy, a następnie ponownego wdrożenia do obiegu handlowego. Warto tutaj dodać, że projekt realizowany jest przez polskie przedsiębiorstwa.