Zaryzykujemy stwierdzenie, iż jedną z bolączek każdego współczesnego gospodarstwa domowego jest tzw. „zbieractwo”. W swych domach gromadzimy piętrzące się różnej maści „przydasie”. Dużą ich część stanowią elektrośmieci. Wprawdzie na przełomie kilku ostatnich lat w miastach zaczęły się pojawiać specjalne pojemniki na takie odpady, wciąż jednak przeznaczone głównie na baterie, żarówki i inne drobiazgi, a poszukiwanie specjalnych punktów odbioru elektroodpadów bywa niełatwe. Druga połowa listopada przyniosła nam nowy, być może łatwiejszy sposób uporania się z tym problemem, a jego autorami są Fundacja Odzyskaj Środowisko i grupa InPost, a nazywa się „RE-PACZKA”.
Statystyki podane przez Eurostat w roku 2020 wskazują, iż sprzęt IT oraz urządzenia telekomunikacyjne stanowią ponad 14%, a małe AGD ponad 10% rocznie generowanych elektroodpadów. Tylko niespełna 40% spośród nich poddawane jest przetworzeniu.
„Nie używasz? Oddaj”
Usługa pozwala na bezpłatne pozostawienie swych starych sprzętów w pobliskim paczkomacie, jest jednak pewien haczyk – sprzęt, o ile może być uszkodzony, musi być kompletny, tj. zawiera wszystkie istotne, z uwagi na przeznaczenie sprzętu do jakiego został zaprojektowany, części składowe, podzespoły materiały eksploatacyjne. Re-paczką nie wyślemy także baterii, źródeł światła takich, jak żarówki, a także odpadów chemicznych oraz medycznych.
W paczkomacie pozostawić możemy chociażby nieużywane już przez nas komputery, laptopy, telefony, małe akcesoria AGD, odtwarzacze audio i video, kamery video, aparaty fotograficzne, zabawki elektroniczne, różnej maści elektronarzędzia, a także drony, sprzęt sportowy i inne, podobne im urządzenia.
Co w sytuacji, gdy nie możemy z naszych urządzeń usunąć baterii (jak np. w smartfonach), lub stanowią one integralną część wyposażenia, jak ma to miejsce na przykład w wypadku wielu dronów? W takiej sytuacji konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie takiego sprzętu, aby uniknąć uszkodzeń i zwarć układu zasilania.
Jak nadać Re-paczkę?
Aby skorzystać z nowej usługi spółki InPost, należy zapakować urządzenie zgodnie z zaleceniami regulaminu, następnie wypełnić krótki formularz, po czym na nasz numer telefonu i adres e-mail podane w formularzu wysłany zostanie specjalny kod, który będziemy musieli umieścić na paczce. Ostatnim krokiem będzie pojawienie się przy paczkomacie w dogodnej dla nas lokalizacji i bezpłatne nadanie uprzednio przygotowanej paczki.
Wszystkie szczegóły na temat inicjatywy znaleźć można na oficjalnej stronie projektu – https://re-paczka.pl/
Bez wątpienia, pojawienie się oddolnych, napędzanych przez rynek, inicjatyw tego typu to dobry prognostyk na przyszłość, szkoda czasu czekać na projekty rządowe. Statystyki podane przez Eurostat w roku 2020 wskazują, iż sprzęt IT oraz urządzenia telekomunikacyjne stanowią ponad 14%, a małe AGD ponad 10% rocznie generowanych elektroodpadów. Tylko niespełna 40% spośród nich poddawane jest przetworzeniu.
Re-paczka ma na celu agregację elektroniki celem jej wstępnej oceny zdatności do naprawy, a następnie ponownego wdrożenia do obiegu handlowego. Warto tutaj dodać, że projekt realizowany jest przez polskie przedsiębiorstwa.