Święta, Święta – i po Świętach. A co z choinką?

Materiał zamieszczono 8 sty, 2021

Święta Bożego Narodzenia to czas, który charakteryzuje się szczególną symboliką. Jednym z nieodłącznych jej elementów jest choinka. Niegdyś wieszana nad staropolskim stołem, obecnie – dumnie prezentuje się w salonie, na stojaku lub w doniczce. Gdy okres świąteczny dobiega końca (w kalendarzu chrześcijańskiego roku liturgicznego, czas ten przypada na 2 lutego), zgodnie ze zwyczajem, choinka przestaje zdobić nasz dom i – jeśli wybraliśmy drzewko naturalne – należy zastanowić się, co z nim zrobimy. Co ciekawe – opcji, obecnie, mamy więcej, niż kiedykolwiek, a nasza drużyna ECO-PACZ postanowiła je Wam przybliżyć.

Rozbieramy!

Pamiętajmy, by nie pozbywać się ozdób choinkowych – te ze szkła i plastiku pakujemy z powrotem do pudełek (a jeśli się potłukły, mogą posłużyć nam jako elementy ozdobne do decoupage’u czy innych pomysłowych prac plastycznych), suszone warto zabezpieczyć w saszetce lub bawełnianym woreczku, a te słodkie – po prostu zjeść ;). Niezależnie od rodzaju ozdób – nigdy nie zostawiaj ich na drzewku, bez względu na to, co zamierzasz zrobić z choinką. Zarówno umieszczenie jej w odpowiednim pojemniku na odpady, jak nakarmienie nią zwierząt, wymagać oczywiście będzie ich bezwzględne usunięcie.

, ECO-PACZ

Oceniamy „stan zdrowia pacjenta”

To, jak będzie wyglądać drugie życie naszej choinki, w dużej mierze zależy od stanu jej „zdrowia”. Jeśli sumiennie dbaliśmy o jej nawadnianie i optymalną temperaturę w jej otoczeniu (zakładamy, że jest to choinka doniczkowa) – możemy posadzić ją w przydomowym ogrodzie. Niektóre miasta i gminy oferują także specjalne akcje wymiany drzewek, w ramach których możemy oddać choinkę i wymienić ją na inne drzewko, które lepiej wpasuje się w krajobraz naszego ogrodu.

Jeśli jednak, jak to zazwyczaj niestety bywa, z choinki obficie sypią się igły, jest to znak, że zaczyna ona usychać i musimy rozważyć pozostałe alternatywy – a jest w czym wybierać!

Kto przyjmie uschniętą choinkę?

W zależności od miejsca, w którym mieszkamy, mamy takich wariantów mniej, bądź więcej, a wśród nich następujące:

– Oddaj choinkę do punktu odbioru tzw. zielonych odpadów, lub umieść w pojemniku na odpady organiczne (BIO)
Najprostszym i jednym z najszybszych sposobów uporania się z problemem poświątecznej choinki, będzie niewątpliwie jej wyrzucenie lub oddanie, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad utylizacji tego typu odpadów. Taką usługę oferuje praktycznie każda gmina albo lokalny PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W Pruszczu Gd. taki punkt znajdziesz przy ul. Kupieckiej 8 (kliknij tutaj po wskazówki dojazdu) .

– Dodaj choinkę do kompostownika, jeśli taki posiadasz. Będzie on świetnym jego elementem składowym. Ale to nie wszystko – jeśli na Twojej działce lub w przydomowym ogródku hodujesz rośliny kwasolubne, takie, jak np. wrzos czy borówka, warto pozyskać z Twojej choinki jak najwięcej igieł, a następnie wykorzystać je jako ściółkę – zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na niezwykle efektywne przetworzenie umierającej rośliny w przetworzoną materię organiczną, zgodnie z coraz popularniejszym ostatnio trendem “zero waste”.

– Nakarm choinką kozy! 😉
Jeśli masz w swojej okolicy gospodarstwo, hodujące kozy, skontaktuj się z nimi i zaproponuj przekazanie swej choinki. Kozy to zwierzęta wszystkożerne i z przyjemnością zajmą się ekologiczną, profesjonalną utylizacją Twego świątecznego drzewka. Podobne prezenty mogą ucieszyć także niektóre ogrody zoologiczne. Tutaj jednak, podobnie jak w przypadku gospodarstwa, hodującego kozy, koniecznie uprzednio skontaktuj się z placówką, zanim Ty i Twoja choinka złożycie im wizytę! W ostatnich latach, ze względu na rosnącą popularność takiego rozwiązania, coraz więcej ludzi przywoziło do ogrodów zoologicznych choinki bez usunięcia z nich ozdób, co w efekcie powodowało liczne problemy.

– Wykorzystaj ją jako opał w kominku
Jeśli posiadamy kominek lub piecyk typu koza, kolejnym bardzo praktycznym i łatwym w realizacji sposobem utylizacji naszej choinki jest wykorzystanie jej jako opału. Zapach i urok płonących igieł oraz wciąż eterycznych gałązek to gwarant przyjemnego popołudnia w towarzystwie dobrej książki, gorącej czekolady i trzaskającego płomienia.

– Duża choinka – duży problem? Niekoniecznie!
Jeśli Twoja gmina obsługuje poświąteczny odbiór choinek jako dodatkowy odpad wielkogabarytowy, także warto rozważyć skorzystanie z tej opcji, szczególnie, jeśli jest to drzewko o większych rozmiarach. Po uprzednim upewnieniu się, że gmina świadczy taką usługę, wystarczy zazwyczaj wystawić ją przed dom, obok pojemników na odpady (jeśli choinka jest bardzo duża, warto ułatwić służbom zadanie i podzielić ją na kilka mniejszych, łatwych do zabrania części).

Jak widzicie, wybór choinki naturalnej jako naszego świątecznego drzewka wcale nie musi wiązać się z problemami. Obecnie, bez względu na to, w jak dużym mieście mieszkamy, poradzenie sobie z utylizacją takiej choinki to prawdziwy drobiazg. Dlatego też szczerze polecamy taką właśnie formę świątecznej dekoracji zamiast popularnych imitacji, wykonanych z aluminium, plastiku czy gumy.